Netbook, ultrabook ve laptop arasındaki fark

Kullanıcı Değerlemesi:  / 2
Kötüİyi 

Palmtop, netbook, ultrabook, notebook ve laptop... Tüm bunların arasındaki farkları biliyor musunuz?

Kısa bir süre önce bilgisayar satın alırken genellikle iki temel seçenek arasında seçim yapmamız gerekiyordu:masaüstü bilgisayar veya bir laptop. Bu ikili hala en çok kullanılan bilgisayarlar arasındalar; ancak üreticilerin kendilerine özel farklı ürünler ortaya çıkarma çabası, farklı boyutlarda değişik isimli PC'lerle tanışmamızı sağladı. İşte bu PC'ler ve aralarındaki farklar:

Boyut sırası

Bahsettiğimiz bilgisayarları taşınabilirlik anlamında en küçüğünden en büyüğüne doğru dizmek gerekirse:

1. Palmtop
2. Netbook
3. Ultrabook
4. Notebook
5.Laptop

şeklinde sıralayabiliriz.

Boyutları farklıolsa da tüm bu cihazlar, açılabilen bir kapağa sahipler. Dolayısıyla dokunmatik ekranlı tabletler, bu yazımızın kapsamına girmiyor.

Palmtop'lar

Çoğu Windows CE ileçalışan buküçük cihazlar, size tam birbilgisayar deneyimi sağlıyor. Bazı palmtop modelleri Windows CE ile de çalışabiliyor.Akıllı ceplerin yükselişiyle beraber palmtop'lar yok olma noktasına geldiler. Bugün bir palmtop bulup satın almanız, oldukçagüç.

Netbook'lar

9-10inçekranlara sahip netbook'lar,iPad çıkana dek oldukça seviliyorlardı.Fizikselbir klavyeye sahip bu cihazlar, size tam birbilgisayar deneyimi sunuyorlardı. Windows ile çalıştıklarından, tabletler dekinin aksine, alıştığınız tüm yazılımları netbook'unuzda çalıştırabiliyordunuz.

Popülerliklerini kaybetmiş olsalar da bugün hala birnetbooksatın almanız mümkün.Günlükişlerinizi başarıyla görecek olsa da netbook'lardan iyi biroyunperformansı beklemeyin.

Ultrabook'lar

Genellikle 1.5kg'dan daha hafif olan ultrabook'lar, çok ince olmalarına karşın 11-15inçekranlara sahipler. Çoğu SSD sabitdiskile donatılmış olduğundan ultrabook'lar, oldukça sessiz,hızlı ve hafifler. Bununla birlikte SSD'ler normal sabit disklerde göre pahalı olduklarından, ultrabook'ların depolama kapasitesi daha düşüktür.Günlükişlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz Ultrabook'lar ile çok yüksek grafik gücü gerektirmeyen oyunları oynamanız mümkün.

Notebook ve Laptop'lar

Laptop'lar bir zamanlar notebook'lara göre daha büyüklerdi ve istediğiniz yere götürebileceğiniz bir masaüstü PC olma amacını taşıyorlardı. Ancak bugün ikisi arasındaki fark ortadan kalkmış bulunuyor.

Ekranboyutları 12-18inç arasında değişen laptop'lar,güçlü bir grafik kartıyla iyi bir 3 boyutlu oyun performansı sunabiliyorlar. Laptop'lar genellikle bir DVD sürücüsüne ve büyük sabit disklere sahiptirler ve işlem güçleri,masa üstübilgisayarlara yakındır.

Kaynak chip com tr

 


Notice: Undefined property: stdClass::$catid in /var/www/vhosts/salihertugrul.com/httpdocs/plugins/content/nurte_google_adsense/nurte_google_adsense.php on line 67
S